Tarih Denizi

Biz Kimiz? Neyi amaçlıyoruz? Ne yapıyoruz?

Yaklaşık bir buçuk sene evvel kurduğumuz Tarih Denizi, kitaplardan ve internetten ulaşabildiğimiz ölçüde, bize ilginç gelen bilgi ve fotoğrafları paylaştığımız; bir görsel – bir bilgi mantığına dayalı sıradan bir tarih platformuydu. Yaptığımız iş çok zor olmasa da eriştiğimiz doğru bilgileri yanlışlarından ayıklayarak objektif bir şekilde takipçilerimize aktarmak bizim için işin en önemli kısmıydı. Ancak zaman geçtikte ve bu işin içerisine girdikçe yapmak istediğimizin bundan daha farklı olduğunu idrak ettik.

Bizim asıl istediğimiz, tarihi ve tarihçiliği bir hobi olarak görmekten öte, emeğimizi ve zamanımızı harcadığımız profesyonel bir iş haline getirmek. Tarih ve tarihçilik anlayışını farklı disiplinlerle harmanlayarak; yıllardır süre gelen sıkıcı, taraflı, ‘hamaset edebiyatı’ndan öteye geçmeyen ve akademik bulgularla örtüşmeyen tarihçiliği bir kenara bırakıp dünyadaki değişen tarihçilik anlayışını temel alacağız.

Böylelikle yazdıklarımızı tereddüt etmeden paylaşabileceğimiz, aynı zamanda takipçilerimiz arasında tarihi tartışmaya olanak sağlayacağını düşündüğümüz bu internet sitesini oluşturma fikrini benimsedik. Bundan sonra da kalitemizden ve iş ahlakımızdan ödün vermeden, yukarıda açıkladığımız ilkelere bağlı olarak doğru, objektif ve güvenilir bilgileri okuyucularımıza ulaştırmaya devam edeceğiz.

Share